Când lucrurile au un sens

Admin/ March 17, 2018/ Opinii

Cu cartea prin liceu.S01E05.XVid.Ro.YIFI.avi!

Rezumatul episodului: Un grup de patruzeci de tineri care citesc nu numai pentru că e obligatoriu la şcoala, ci pentru că le face plăcere, au stat de vorba cu trei autori la fel de tineri în spirit şi cu profesorul de limba română, Gabriel Mirea, nu mai puţin veşnic tânăr şi ferice. Şi, cum se întâmplă când lucrurile au un sens, deşi poate acesta nu se relevă încă de la început, Teodor Hossu-Longin a descoperit că era liceul în care juca baschet în adolescenţă, Răzvan Nicula că îl cunoştea pe domnul profesor de la un cenaclu literar, iar subsemnatul că domnul profesor e interesat şi de SF.Cât despre tineri, Teo i-a distrat o oră întreagă, ca şi pe noi de altfel, şi sperăm ca le-am deschis şi mai mult apetitul pentru lumea aparent bidimensională – în realitate mai bogată decât existenţa noastră tridimensională –, a cărţilor.

(O.V.)

Share this Post