”Cu cartea prin liceu” ajunge la George Coșbuc

admin/ February 15, 2020/ 5 minute/zi/ 0 comments

Campania “Cu cartea prin liceu” a scriitorului Teodor Hossu-Longin a ajuns ieri în liceul care poartă numele unui mare poet, traducător, profesor și nu numai, căruia elevii chiar îi cinstesc numele: unii deja scriu (nu ca un moft, ci deja cu conștiința artistică, cum spunea criticul Aureliu Goci), alții poate nu – încă, dar toate elevele care au fost ieri în sală aveau frumosul obicei de a citi; de la lecturile școlare obligatorii la de pildă “1984” de Orwell, trecând datorită celei mai cool doamne profesoare de română prin exerciții de creativitate cum ar fi rescrierea finalului unor cărți (Romeo și Julieta au trăit fericiți până la adânci bătrâneți…) sau uimitoarea reinterpretare a unor momente caragialiene în stil bacovian (stau în berărie cu un țap în mână și plouă, plouă, plouă…).

Și pentru că tot ieri a fost ziua internaționala a dăruirii de cărți, Teo a făcut cadou bibliotecii liceului un braț de volume care, știm sigur acum, vor fi citite cu plăcere. (Ovidiu Vitan)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*