Ion Creangă e… SF

admin/ November 16, 2019/ 5 minute/zi/ 0 comments

Ne-a făcut mare plăcere sa vorbim, în cadrul proiectului “Cu cartea prin liceu” al scriitorului Teodor Hossu-Longin, despre citit, scris, cărți, scriitori români cu elevii de la Școala Superioară Comercială “Nicolae Kretzulescu”. De la care am aflat și că pentru ei “Amintiri din copilărie” e mai SF decât filmele, serialele și cărțile futuristice: viața în satele cvasimedievale e o experiență ciudată și străină pentru copiii născuți cu iPhone, internet, Facebook, Starbucks, Lyme, Uber și mall.

Mulțumiri pentru primire pasionatei doamnei Felicia Ene, profesoară de franceză! Chapeau bas! (Ovidiu Vitan)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*