Ion Creangă e… SF

admin/ November 16, 2019/ 5 minute/zi/ 0 comments

Ne-a făcut mare plăcere sa vorbim, în cadrul proiectului “Cu cartea prin liceu” al scriitorului Teodor Hossu-Longin, despre citit, scris, cărți, scriitori români cu elevii de la Școala Superioară Comercială “Nicolae Kretzulescu”. De la care am aflat și că pentru ei “Amintiri din copilărie” e mai SF decât filmele, serialele și cărțile futuristice: viața în satele cvasimedievale e o experiență ciudată și străină pentru copiii născuți cu iPhone, internet, Facebook, Starbucks, Lyme, Uber și mall.

Mulțumiri pentru primire pasionatei doamnei Felicia Ene, profesoară de franceză! Chapeau bas! (Ovidiu Vitan)