Suflet, după gust

Admin/ March 19, 2019/ 5 minute/zi

Instinctul de pescar al lui Teodor Hossu-Longin îl face să încerce tot felul de momeli. De data aceasta, adică vinerea trecută, a revenit la Tulcea cu cărţi, multe cărţi. Cum apa tulbure e bucuria pescarului, Teo s-a gândit că n-ar fi rău să-i facă pe liceeni să citească altcumva decât le-o cer profesorii; s-a mai gândit că ar fi bine să fie ca o interfaţă, să fie dincoace de catedră, cumva între cadrul didactic şi adolescentul – prin definiţia vârstei – confuz şi tulbure. Şi ca să fie totul ca la carte, a venit la loc dovedit: Colegiul Dobrogean „Spiru Haret”, cea mai veche instituţie liceală din Dobrogea.
Intermediată de directorul liceului, Florin Anastasiu, discuţia dintre scriitor şi elevi s-a consumat în Cabinetul de limba română. Fapta directorului Florin Anastasiu are circumstanţe agravante: om de Litere, discipol al renumitului Marin Mincu, fondator al constănţeanului „Cenaclu de marţi”; în plus, a mai fondat Trupa „Sincret Art”, pe care o va reactiva.
Liceeni din toţi anii, membri ai Cenaclului liceului, „Aspiraţii”, au ascultat, apoi au întrebat, iar au ascultat, întâi niţel inhibaţi de bibliotecarul Lucica Iliescu şi de profesorii Liliana Anastasiu, Claudia Neculai, Gheorghe Bucur şi Florin Anastasiu, apoi din ce în ce mai dezinvolţi, dând celor două ore aşteptatul şi productivul farmec colocvial.
În linii mari, foarte mari şi enorme, liceenii tulceni vor ce vor toţi liceenii: reţete rapide şi universale de succes. Ce să scrie şi cum să scrie, pe cine să citească şi de ce. Proiectul „Cu cartea prin liceu”, prin care se promovează literatura română contemporană în rândul adolescenţilor, nu furnizează răspunsuri, ci sugerează căi. Iar Teo Hossu-Longin ştie că nu trebuie să le dea peşte, ci să-i înveţe cum să pescuiască. Asta a şi făcut, atât vorbindu-le direct şi fără ocolişuri, cât şi donând Colegiului „Spiru Haret” cărţi scrise de autori români, literatură de toate genurile.
S-a arătat că liceenii vor o programă şcolară primenită, mai multă literatură universală (contemporană, dacă e posibil), scriitori români din zilele noastre. Mai presus de toate, mi s-a părut mie, să vadă autori în carne şi tacâmuri (că tot s-a discutat despre „Epoca de Aur”).
Era păcat ca un proiect precum „Cu cartea prin liceu” să nu aibă o finalitate materială, tipografică. «Echipa „Cu cartea prin liceu” și-a propus ca la finalul anului 2019 – cel mai probabil cu ocazia Târgului de carte Gaudeamus – să publice un volum de proză scurtă și unul de poezie în care să se regăsească doar creații ale elevilor de liceu. Așteptăm ca adolescenții cu talent la scris să ne trimită textele (maximum 5 poezii sau o nuvelă de cel mult 5 file scrise cu corp de literă 14) prin mesaj privat pe pagina noastră de Facebook sau pe grupul de Facebook cu același nume. Așteptăm cu nerăbdare să vă citim, așa încât vă urăm spor la scris!”.
Reţeta proiectului, totuşi? Bucătarul Teodor Hossu-Longin (fiindcă face şi din astea) ar spune că se pun laolaltă oameni de tot felul, licee, elevi şi profesori. Se adaugă suflet. După gust.

Petru Țincoca

Share this Post