Două opriri la Curtea de Argeş

admin/ April 18, 2018/ 5 minute/zi/ 0 comments

Proiectul meu de suflet – “Cu cartea prin liceu” – a părăsit prima dată Bucureştiul, în 17 aprilie. Am plecat spre Curtea de Argeş, alături de confraţii Emil Lungeanu şi Răzvan Nicula, pentru lansarea romanelor “Mortua Est” şi “Diagramele unor vieţi risipite”, la invitaţia domnului Marian Ghiţă, managerul Bibliotecii Municipale din localitate. Până să ajungem la evenimentul principal al zilei, organizat chiar la sediul bibliotecii, am făcut două opriri, la Şcoala generală nr.4 “Mircea Cel Batran” şi la Liceul Tehnologic “Constantin Dobrescu”. Am descoperit două clase de elevi extraordinari, cu care am conversat câte o oră despre bucuria cititului, literatură română contemporană, pasiuni, viitor şi alegeri de viaţă. Mai multe fotografii de la aceste întâlniri găsiţi pe pagina noastră de Facebook. (Teodor Hossu-Longin)